Please enable JS

SINAVLARIN TEKRARI

SINAVLARIN TEKRARI

KÖY-KOOP MYB

Sınavların Tekrarı

Sınavın herhangi bir bölümünden başarızı olan adayın başvuru yapması durumunda MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) mevzuatında ve ilgili Ulusal Yeterlilikte belirlenen kriterlere göre ilave ücret alınmadan ilk sınav tarihinden itibaren 1 (bir) yıl içerisinde aday tekrar sınava alınır. Tekrar girdikleri bu sınavdan başarız olmalı halinde kişiler, ilk başvuruda oldupu gibi yeniden başvuru yapmak , sınav ve belge ücretlerini ödemek durumundadırlar.

Adayın ilk defa sınavına girdiği ve başarızı olduğu ukusal yeterlilikte 1(bir) yıl içerisinde Köy Koop MYB tarafından sınav açılması durumunda aday ödemiş olduğu ücretin tamamının iadesini talep ederse Köy Koop MYB bu talebi yerine getirir.

Sınavlardan başarılı olunan yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi 2 (iki) yıldır. Başarızı olunan yeterlilik birimlerinin sınavlarına girilerek , başarılı olunan ve geçerliliğini koruyan yeterlilik birimleri ile birleştirme yapılarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanılır. 

Yeterlilik birimlerinde yer alan sınav türlerinin ( teorik , performans) eş zamanlı geçerliliğini koruma süresi birimlerden sınavına girildiği tarihten itibaren 1 ( bir ) yıldır. 1 (bir) yılın geçmesinin ardından yeterlilik birimindeki bir sınav türünden başarılı olunmuşsa dahi , diğer sınav türünün geçerlilğini kaybetmesine bağlı olarak aday iki sınav türünden de yeniden sınava alınır.